Jak pokazują statystyki, już ponad połowa Polaków powyżej 18. roku życia ma wady wzroku. Okazuje się, że tylko skuteczna diagnostyka oraz regularne badania mogą uchronić przed ich postępowaniem oraz zagwarantować komfort widzenia na co dzień. Jakie są nowoczesne metody badań wzroku i na czym dokładnie one polegają?
Komputerowe badanie wzroku
W diagnostyce wzroku pomagają zaawansowane urządzenia, takie jak refraktometr automatyczny. Umożliwia on sprawdzenie jaką wadę refrakcji (potocznie wadę wzroku) ma pacjent, przy czym trzeba pamiętać, że wynik badania jest tylko przybliżony. Z tego urządzenia korzysta się m.in. w przypadku badania optometrycznego, które pozwala w sposób bardzo kompleksowy ocenić funkcjonowanie układu wzrokowego. Ważną informacją dla pacjentów jest to, że takie komputerowe badanie wzroku jest całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie kilka sekund.
Badanie ciśnienia wnętrza oka
Nowoczesnym urządzeniem używanym na co dzień przez specjalistów ochrony wzroku jest również tonometr służący do sprawdzania ciśnienia wewnątrz oka. Obecnie są to przede wszystkim tonometry bezkontaktowe, które pozwalają w sposób szybki i automatyczny skontrolować ten parametr i to z bardzo dużą dokładnością, nawet do 0,5 mmHg.
W jakim celu stosuje się tę metodę badania wzroku? Przede wszystkim dlatego, że niskie ciśnienie gałki ocznej spotykane jest czasem u cukrzyków, a także po różnego rodzaju urazach. Podwyższona wartość ciśnienia może natomiast sugerować jaskrę, która nieleczona prowadzi do pogarszania się wzroku i finalnie może skutkować nawet jego utratą.
Badania obrazowe oka OCT
Synonimem nowoczesnej diagnostyki stanu zdrowia oka jest również technika OCT, czyli optyczna koherentna tomografia. Dzięki niej dokonuje się analizy zdrowia warstw siatkówki oraz innych struktur oka w bardzo wysokiej rozdzielczości. Badanie zaleca się przede wszystkim w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej, zmian cukrzycowych na dnie oka i większości chorób tylnego, jak i przedniego odcinka oka. Dzięki wysokiej czułości jest standardem w kontrolowaniu przebiegu jaskry.
Topografia rogówki oka
To nieinwazyjne badanie pozwala zobrazować powierzchnię rogówki oka w celu poznania jej kształtu (krzywizny, mocy optycznej, wielkości) i wykrycia wszelkich nieregularności mających wpływ na jakość widzenia. Dzięki tym danym możliwe jest skorygowanie skomplikowanych wad wzroku za pomocą specjalistycznych soczewek kontaktowych lub dobór soczewek ortokorekcyjnych w celu korekcji i hamowania rozwoju krótkowzroczności u dzieci.
Jak widać nowoczesna diagnostyka wzroku wykorzystuje najbardziej zaawansowane urządzenia i technologie, by skutecznie badać narząd wzroku. Z takich urządzeń korzystamy również w naszym Centrum Wzroku – Dr Nawrot, aby zagwarantować pacjentom jak najbardziej kompleksową gamę usług.