Współczesny rozwój medycyny pozwolił na stworzenie wygodnych i zdrowych soczewek kontaktowych, pozwalających skorygować każdą wadę wzroku po uprzedniej konsultacji ze specjalistą. Czy warto zrezygnować z okularów na ich rzecz?
Kiedy warto wymienić okulary na soczewki?
Soczewki kontaktowe są idealnym rozwiązaniem dla osób uprawiających sport i prowadzących aktywny tryb życia, ponieważ eliminują obawy o zsunięcie się okularów i ich zniszczenie. W przeciwieństwie do okularów, których noszenie wiąże się z gorszym widzeniem peryferyjnym, soczewki zapewniają ostre widzenie w całym polu. Tradycyjne okulary mogą być problematyczne podczas niesprzyjającej pogody, gdy parują i pokrywają się kropelkami wody, a także podczas noszenia maseczki ochronnej. Soczewki nie powodują takiego dyskomfortu.
Optymalnym rozwiązaniem dla niektórych osób może być naprzemienne noszenie okularów i soczewek w zależności od okoliczności. Osoby dokonujące zmiany okularów na soczewki kontaktowe najczęściej są bardzo zadowolone ze swojej decyzji. Mimo że trzeba bardziej przestrzegać higieny, to komfort i wygoda są tego warte.
O czym trzeba wiedzieć przed pierwszym założeniem soczewek?
Niektórzy rezygnują z wygody, jaką oferują soczewki z powodu trudności w ich zakładaniu, ale jest to niewłaściwe podejście. Wystarczy nabrać wprawy i pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim trzeba dokładnie umyć ręce przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek. Ważne jest utrzymywanie ich w czystości, chyba że zdecydujemy się na soczewki jednodniowe, które po zdjęciu należy wyrzucić. Jeśli nosimy soczewki, które można używać wielokrotnie, musimy czyścić je w specjalnym płynie i przechowywać w pojemniczku przeznaczonym wyłącznie do tego celu. Pojemnik powinien mieć dwie komory, na prawą i lewą soczewkę, aby zapobiec pomyłce. To ważne, gdyż obie soczewki mogą różnić się mocą optyczną. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń specjalisty i nie nosić soczewek dłużej, niż wskaże!
Niewątpliwie najważniejszym zaleceniem jest to aby soczewki kontaktowe były zawsze dobierane przez kontaktologa (optometrystę lub okulistę, specjalizujących się w soczewkach), który oprócz wyboru właściwej konstrukcji i mocy soczewek nauczy nas jak się z nimi właściwie